Advokátní a notářská úschova
Bezpečný způsob, kdy advokát (či notář) převezme do úschovy příslušný obnos peněz a sepíše protokol o úschově. Realizujete-li prodej přes realiktní kancelář, je součástí smluvní dokumentace Smlouva o úschově peněz.
Peníze jsou tak uloženy na zvláštním bankovním účtu (v případě úpadku advokáta jsou peníze klienta odděleny od jeho osobního majetku a nestávají se tak součástí dědického řízení, či exekuce).
Smlouva o úschově peněz (nebo protokol o úschově) by měl obasahovat následující údaje:
identifikační údaje kupujícího i prodávajícího (včetně způsobu ověření totožnosti)
místo a způsob převzetí peněz do úschovy
výše složené částky, měna, termín a podmínky výplaty peněz
číslo bankovního účtu, na který mají být peníze vyplaceny.
Bankovní úschova
Dočasné uložení peněz formou vázaného (jistotního) účtu. Funguje na podobném principu jako advokátní, či notářská úschova. Vzhledem k administrativní náročnosti a vyšším nákladům je bankovní úschova využívána spíše v případech velkých nemovitostních transakcí. V případě vázaného účtu uzavřou mezi sebou prodávající, kupující a banka trojstrannou smlouvu. Peněžní prostředky kupujícího jsou potom složeny na zvláštní samostatný účet. K výplatě peněz dochází až po předložení příslušných dokumentů.
Pokud prodáváte nemovitost prostřednictvím solidní realitní kanceláře, měla by vám vždy dát na výběr ze všech variant, u jakého subjektu peníze deponovat.