Advokátní a notářská úschova - bezpečný způsob, kdy advokát (či notář) převezme do úschovy příslušný obnos peněz a sepíše protokol o úschově. Realizujete-li prodej přes realitní kancelář, je součástí smluvní dokumentace Smlouva o úschově peněz.
Peníze jsou tak uloženy na zvláštním bankovním účtu (v případě úpadku advokáta jsou peníze klienta odděleny od jeho osobního majetku a nestávají se tak součástí dědického řízení, či exekuce).
Smlouva o úschově peněz (nebo protokol o úschově) by měl obsahovat následující údaje:
Jestli jste dospěli k rozhodnutí prodat svůj dům, či byt, měli byste vědět, že většina kupujících dá na první dojem. Důkladná příprava na prodej se vám jistě vyplatí. Nemovitost by vždy měla působit čistě a v rámci možností upraveně. Kupující rádi zaplatí za dům, který je v bezvadném stavu, připraven k nastěhování. Nejprve si musíte ujasnit, co je třeba v domě či bytě udělat. Důkladná prohlídka by vám měla odhalit problémové oblasti. Bezvadný stav nemovitosti pomůže snížit ostražitost kupujících. Nejlepší a nejlevnější způsob jak zlepšit dojem z vašeho bytu, je nechat co nejvíce volného místa. Otvřený prostor vyvolává v kupujících pozitivní pocity. Pokoje přecpané harampádím se zdají menší než ve skutečnosti jsou. Odstraňte nábytek který blokuje průchody a brání v cestě.
Rozhodnete-li se financovat koupi nemovitosti hypotečním úvěrem, prověřte si nejprve vaší bonitu. Zjistíte do jaké výše můžete čerpat hypoteční úvěr.
Pracovník banky, nebo hypoteční poradce vám dle vašich doložitelných příjmů spočítá, do jaké výše vám může být úvěr poskytnut. Zde je používán termín LTV (Loan To Value), což znamená poměr úvěru k zástavní hodnotě nemovitosti.
Např. LTV 80 značí tzv. 80% hypotéku. Obecně platí, že čím vyšší je LTV, tím vyšší jsou úrokové sazby.
Doporučuji, abyste si ještě před složením blokovací jistiny (rezervačního poplatku) ověřili, zda jste pro banku bonitní a získali příslib, že za splnění podmínek banky pro uzavření smlouvy o hypotečním úvěru vám banka půjčí požadovanou částku.
Podobný problém jako je absence technické dokumentace u starších nemovitostí může být i skutečnost, že umístění stavby nesouhlasí s údaji zakreslenými v katastrální mapě. Někdy o tom lidí vědí, ale nemají potřebu to řešit, protože tento stav může trvat už desítky let a pokud se nemění majitel nemovitosti tak to většinou nikomu nevadí. Problém nastane většinou až ve chvíli, kdy se nemovitost prodává. V horším případě se na tento nedostatek přijde v momentě, kdy kupující žádá banku o úvěr. Při místním šetření potom odhadce zjistí, že hranice pozemku, případně zakreslení budovy nesouhlasí se stavem uvedeným v katastrálních mapách. Přijde vám to jako nesmysl?
Existují tři možnosti, jak nemovitost se zástavou prodat:
- splacení hypotéky
- prodej nemovitost i s hypotékou
- refinancování hypotéky
splacení hypotéky - nejčastějším způsobem bývá jednorázové předčasné splacení hypotéky kupujícím, který může úvěr prodávajícího splatit buď z vlastních zdrojů, nebo z hypotéky, kterou si na sebe vezme.
V první řadě je třeba požádat banku o souhlas s prodejem nemovitosti a mimořádnou splátkou úvěru. Banka vyčíslí zůstatek.
Strana 1 z 3