Prodáváte chatku v zahrádkářské kolonii nebo chatové osadě nebo zemědělskou půdu?
Na listech vlastnictví bývá někdy zapsáno předkupní právo k pozemku ve prospěch již zaniklého Pozemkového fondu. Ten zastupoval stát ve věcech majetkových. Jak nyní postupovat při prodeji pozemku, kde takové právo vázne?
Předkupní právo zapsané na listu vlastnictví je tzv. právo věcné a přechází na další nabyvatele v případě, že stát své předkupní právo nevyužije. Vlastník pozemku má povinnost v případě, že chce nemovitost prodat třetí osobě, státu nemovitost nabídnout ke koupi za cenu, za kterou ji od státu sám nabyl.
Pozemkový fond však už před lety nahradil Státní pozemkový úřad a k řešení předkupního práva je tedy kompetentní právě tato instituce.
V naprosté většině případů, se kterými se setkáte, je však předkupní právo ve prospěch státu už zaniklé. Podle zákona č. 503/2012 Sb. o Státním pozemkovém úřadu a o změně některých souvisejících zákonů, předkupní právo zanikne po 5 letech od vkladu vlastnického práva ve prospěch nabyvatele za podmínky, že kupní cena za pozemek byla zcela zaplacena.
Ustanovení o zániku předkupního práva se týká i nemovitostí, k nimž státu vzniklo předkupní právo na základě předchozího zákona č. 95/1999 Sb., o podmínkách převodu zemědělských a lesních pozemků z vlastnictví státu na jiné osoby.
Předkupní právo již tedy reálně neexistuje, ale přesto je stále v katastru nemovitostí zapsané a zápis může komplikovat prodej nemovitosti. Řešení naštěstí není složité. Není nutné dávat předkupní nabídku, ale stačí vyplnit jednoduchou žádost o výmaz předkupního práva a tu zaslat na příslušný Krajský pozemkový úřad. Ten podá návrh na výmaz předkupního práva z katastru nemovitostí a výmaz bez další součinnosti vlastníka zajistí.
Text od: Bc. Marie Ratajová