Pořízení bytu, či domu bývá většinou tou největší životní investicí. Zvláště jde-li o první bydlení, bývá tento úkon doprovázen silnými emocemi. Přesto by kupující měl být nad míru ostražitý a prověřit si všechny dostupné informace. Uvádím přehled nějčastějších problémů spojených s touto transakcí a rady, jak se jich vyvarovat.
Majitel nemovitosti - prověřte si, že osoba, která nabízí nemovitost k prodeji je opravdu jejím majitelem, to znamená zda je uvedena na výpisu z katastru nemovitostí na tzv. listu vlastnictví k dané nemovitosti. Někdy se může stát, že majitel zplnomocní k prodeji někoho jiného, např. příbuzného, nebo klidně i realitní kancelář. V tom případě si nechte předložit plnou moc, s úředně ověřeným podpisem, na základě které má dotyčná osoba právo nemovitost prodat.
Zástavní právo - pokud má prodávající na nemovitosti hypotéku, je to vyznačeno na listu vlastnictví jako zástavní právo smluvní. Další formy zápisu, které na listu můžete objevit jsou např. zástavní právo exekutorské, nařízená exekuce, zahájení exekuce, exekuční příkaz k prodeji nemovitosti a věcná břemena všeho druhu. Na listu vlastnictví je též uvedeno, zda v současnosti probíhá další řízení, které by mohlo nákup znevýhodnit. Vše si nechte od majitele vysvětlit, co které zástavní právo, či zápis znamená a domluvte se, jakým způsobem bude (budete) postupovat, tak aby tyto zápisy byly z LV vymazány. Další postup se odvíjí od toho, na jakém způsobu prodeje v ohledu na dané zástavy se dohodnete, zda si prodávající sám zařídí vyplacení negativních závazků, nebo zda budou hrazeny z kupní ceny.
V tomto případě se bezesporu vyplatí asistence realitní kanceléře, neboť jen tak se vyvarujete dalším možným komplikacím!
Technický stav nemovitosti, skryté vady - nemovitost o kterou máte zájem si důkladně prohlédněte. Zjistíte-li na stěnách praskliny, plíseň nebo další poškození, požádejte o radu odborníka. Jen tak snížíte riziko, že budete později draze opravovat skryté vady. Pokud naopak kupujete starší nemovitost, kde je předpoklad větších investic, snažte se spočítat náklady na opravy ještě dříve, než podepíšete rezervační smlouvu. I tady se vám dobré počty vyplatí.
Koupě družstevního bytu - v případě, že kupujete družstevní byt, nekupujete ve skutečnosti přímo byt, ale právo byt užívat. Vzhledem k tomu, že byt patří družstvu, tak špatné hospodaření může skončit i konkurzem družstva. Při koupi zkontrolujte, zda předchozí majitel uhradil družstvu všechny dluhy.